Trzy inspirujące historie powrotu do zdrowia

21 czerwca 2022

National Health Service, brytyjski system opieki zdrowotnej finansowany ze środków publicznych, szacuje, że około 9% mężczyzn w Wielkiej Brytanii i 4% kobiet w Wielkiej Brytanii wykazuje objawy uzależnienia od alkoholu (źródło). Tego rodzaju statystyki - w połączeniu ze wzrostem spożycia alkoholu przez młodzież i upijaniem się we wszystkich grupach wiekowych - wyjaśniają, dlaczego obecnie w Wielkiej Brytanii kładzie się duży nacisk na promowanie świadomości alkoholowej. W rzeczywistości jest to temat, który zyskuje coraz większe znaczenie na całym świecie. Dlatego zawsze warto usłyszeć i przeczytać o osobistych historiach powrotu do zdrowia, aby zwiększyć świadomość i zmotywować innych.

Półśrodki nic nam nie pomogą: Dwa lata trzeźwości

Dla wielu osób świadomość uzależnienia przychodzi zbyt późno, przez co muszą stawić czoła spirali uzależnienia od alkoholu i związanej z tym trudnej rehabilitacji. Tak właśnie było w przypadku Barry'ego, który był pacjentem Priory Hospital w Glasgow. Barry jest teraz zdrowiejącym alkoholikiem i jak wiele osób w jego sytuacji, stara się pomagać ludziom i edukować ich na temat uzależnienia, aby szerzyć wiedzę o tym, jak ważne jest pełne zaangażowanie w abstynencję.

W wywiadzie wideo dla Priory Group Barry szczerze opowiada o swoich problemach z uzależnieniem i o wyzwaniach, z jakimi musiał się zmierzyć. Barry odnalazł siłę w tym, że terapeuci, którzy go otaczali, byli alkoholikami i narkomanami, co stało się dla niego podstawą dwukierunkowej, opartej na empatii rozmowy, którą wcześniej z trudem prowadził z innymi. Widać wyraźnie, że dla Barry'ego mogła to być ostatnia szansa na wyzdrowienie i inspirujące jest to, jak bardzo zaangażował się w ten konkretny program odwykowy. Nagranie wideo z historią powrotu Barry'ego do zdrowia można znaleźć tutaj

Uzależnienie może przytrafić się każdemu

Gia jest pisarką, producentką i prezenterką, która zna świat uzależnień i odwyków aż za dobrze. Gia napisała bardzo ciekawy artykuł na temat tego, jak alkoholizm i uzależnienie stają się dla niektórych uzależnionych pracą, pracą "z szefem szaleńcem, który krzyczy na nich z wnętrza ich własnego umysłu, bez chwili wytchnienia". Jej artykuł i styl pisania naprawdę ukazują psychologiczną walkę, jaką wymusza na ludziach uzależnienie, a także to, że dla niektórych osób powrót do zdrowia jest także duchową i metafizyczną podróżą. Realizm Gii i jej szczera perspektywa są bardzo poruszające, ponieważ wyjaśnia ona, że "piętno, wstyd i obrzydzenie nie rozwiążą problemu uzależnienia i alkoholizmu, podobnie jak ignorowanie go".

Prawdziwa historia: Jestem alkoholiczką

Ten blog lifestylowy poszedł w tym artykule inną drogą i zdecydował się przeprowadzić wywiad z Rachel na temat jej uzależnienia od alkoholu. Rachel była przyzwyczajona do tego, że picie jest normalną częścią świętowania i przeniosła ten proces myślowy na studia. Niestety, gdy po ukończeniu studiów zaczęła regularnie pić wieczorami i w porze lunchu, zauważyła, że picie przestało być jej pragnieniem, a szybko stało się potrzebą.

Jest to bardzo osobisty wywiad z prowadzącą blog Sarah Von Bargen, która wydobywa z rozmówcy bardzo otwarte i szczere odpowiedzi. Rachel wyjaśnia, że obecnie jest trzeźwa od 10 miesięcy i opowiada o swoich metodach radzenia sobie z nałogiem: "Budzę się wypoczęta i czujna (nie na kacu) i nawet ten mały prezent sprawia, że trzeźwość jest tego warta". Artykuł zawiera także kilka pomocnych rad dotyczących powrotu do zdrowia i przezwyciężania stygmatyzacji, jaką alkoholizm odciska na społeczeństwie.