Zastanawiasz się, czy naprawdę masz problem z piciem?

1 lutego 2022

Czy wziąłeś udział w quizie? Czy przeczytałeś/aś definicję zaburzeń związanych z używaniem alkoholu? Czy wygooglowałeś "Skąd mam wiedzieć, czy mam problem z piciem?"? Czy porównywałeś się z przyjaciółmi, którzy piją o wiele więcej niż ty, a mimo to są w porządku? Czy obudziłeś się z kacem i wstydem i przysiągłeś, że już nigdy więcej nie będziesz pił?

Jeśli tak, to najprawdopodobniej zmagałeś się z zaburzeniami używania substancji (SUD) w jakiś sposób.

Jeśli jesteś w środku swojego uzależnienia, możesz czuć się zatrzymany w pustym życiu. Możesz czuć się samotny, przygnębiony, beznadziejny, zagubiony i zły. Istnieje jednak rozwiązanie, a jest nim trzeźwość i wyzdrowienie.

Większość osób z problemem alkoholowym nie postanawia dokonać wielkiej zmiany niespodziewanie lub przekształcić ich styl życia picia z dnia na dzień. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj bardziej stopniowym procesem. We wczesnych etapach zmian, zaprzeczanie jest ogromną przeszkodą.

Myślę, że to jest najgorsza część uzależnienia; to tak, jakby żyć w jakimś złudzeniu. Zawsze możesz znaleźć kogoś, kto jest w dużo gorszej sytuacji niż ty. Zawsze możesz powiedzieć, że nie jestem taki zły, a moje picie nie jest takie złe! Jednak dla wielu z nas to właśnie osobiste bankructwo w końcu nas dopada - pustka w duszy, samotność i rozpacz.

Byłem w ogromnym zaprzeczeniu. Nie uważałem się za pijaka z dnem. Na zewnątrz moje życie wydawało się całkiem normalne, przynajmniej dla mnie. Cóż, miałem DUI, ale skończyłem wyrok i odzyskałem prawo jazdy. Straciłem kilka prac, ale potem dostałem nowe. Miałem zaległości w spłacie kredytu hipotecznego, ale wciąż miałem dom. Nie miałem dużo pieniędzy, ale miałem wystarczająco dużo, aby kupić gorzałkę. Musiałem przebrnąć przez pewne problemy prawne, ale sędzia był po mojej stronie i nakazał mi tylko chodzić na ambulatoryjne zajęcia odwykowe!

Tak więc, moim zdaniem, nie mogłem odnieść się do sprawy z dołu i do tych strasznych historii, które słyszałem na spotkaniach 12 kroków i na odwyku. Pamiętam nawet, jak po pierwszym tygodniu zadzwoniłam do mojej macochy i powiedziałam jej, że "oni" popełnili błąd, a ja po prostu tam nie pasuję.

Ale twoje życie nie musi tak wyglądać. Nigdy więcej nie musisz czuć się w ten sposób! Możesz to zmienić i możesz wytrzeźwieć! Możesz mieć życie z milionami chwil, które wypełnią twoje serce radością. Kiedy ostatni raz czułeś prawdziwą radość, szczęście lub nawet zauważyłeś, że świeci słońce?

Nawet po przyznaniu się, że masz problem z piciem, możesz się usprawiedliwiać i zwlekać. Ważne jest, aby przyznać się do niepewności w kwestii zaprzestania picia. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy na zmianę lub zmagasz się z tą decyzją, pomocne może być zastanowienie się nad korzyściami płynącymi z tego wyboru.

Dziś jest dzień, w którym możesz podjąć decyzję o wytrzeźwieniu! Dzisiaj może być twój początek! Potrzeba tylko jednej decyzji i jednego dnia. Musisz to zrobić tylko na dzisiaj. Przestań myśleć o wczoraj i zastanawianie się jutro, i dokonać zmiany dzisiaj!

Jeśli potrzebujesz detoksu, a wiele osób tak robi, udaj się do najbliższego szpitala - samodzielne odtruwanie może być śmiertelne. Można również Google "narkotyków i alkoholu usług" dla lokalnego miasta i skontaktować się z profesjonalistą lub najbliższej placówki rehabilitacyjnej. Można również skontaktować się z Anonimowych Alkoholików gorącej linii w Twojej okolicy. Możesz iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie dać dobrą radę, jak postępować.

Ale zrób to dzisiaj, podejmij decyzję już teraz. TWOJA przyszłość jest w twoich rękach!

MOŻESZ TO ZROBIĆ!