Jak radzić sobie z pragnieniami alkoholowymi

11 lutego 2022

Radzenie sobie z pragnieniami może być trudne, ale najważniejszą częścią do zapamiętania o pragnieniach jest to, że są one tymczasowe. Przychodzą i odchodzą i nie trwają wiecznie!

Co więcej, z czasem, zachcianki będą coraz rzadsze i mniej trudne do opanowania.

Zachcianki alkoholowe są całkowicie normalne i wszyscy je mamy. Są one fizyczną reakcją na silne pragnienie czegoś, co kiedyś mieliśmy. Dla większości ludzi są one podobne do łaknienia cukru lub głodu. Zachcianki przychodzą i odchodzą w przypadkowych momentach i trwają różnie długo dla każdego. Czasami zupełnie obce bodźce wywołują wspomnienie "szczęśliwego" działania alkoholu i wywołują zachciankę. Czasami już sam widok lub zapach napojów alkoholowych może pobudzić pragnienie. Czasami nawet po długim okresie trzeźwości może pojawić się nagły głód.

Mimo, że zachcianki są bardzo nieprzyjemne i przytłaczające, istnieje wiele sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Oto niektóre z narzędzi, które najbardziej pomogły mi w radzeniu sobie z głodem:

1. Odsuń się fizycznie od siebie. Może to oznaczać jedynie wyjście do łazienki, innego pokoju lub po prostu na zewnątrz.

2. Porozmawiaj z kimś. To dosłownie może być każdy, nie musisz koniecznie mówić o tym, jak się czujesz, czasami rozmowa o czymś zupełnie innym jest najbardziej pomocne, aby uzyskać swój umysł z pragnienia.

3. Podziel czas na mniejsze odcinki. Zobowiązać się do pozostania trzeźwym przez następną 1 minutę, lub 5, lub 10 minut. Odczekaj ten czas, a następnie zrób to ponownie, aż głód minie.

4. Weź kilka głębokich oddechów. Spróbuj zrelaksować swoje myśli, biorąc głębokie oddechy i koncentrując się tylko na oddychaniu.

5. Zjedz coś słodkiego. Ponieważ alkohol zawiera dużo cukru, jego brak może często powodować zachcianki.

6. Zadbaj o H.A.L.T. Czasami zachcianki mogą być mylone z Głodem, Gniewem, Samotnością i Zmęczeniem.

7. Skup się na czymś innym. Przekierowanie uwagi na oglądanie telewizji lub czytanie na głos pomoże.

8. Powtarzaj sobie pozytywną afirmację. Mogę to zrobić, lub mantrę: This too shall pass. Albo modlitwa ukojenia.

9. Walcz z pragnieniem. Wyobraź sobie, że jest to bitwa, którą chcesz wygrać! I wygrasz!

10. Módl się. Proś o siłę, by trzymać się z dala od napoju lub narkotyku.

11. Obserwuj swoje myśli. Nie wierz we wszystko, co myślisz. Postanów nie pić, mimo tego, co podpowiada ci twój umysł.

12. Nie izoluj się. Dobrym pomysłem może być pójście w bezpieczne miejsce z kimś, komu ufasz.

13. Idź na spacer. Szybki spacer może być kluczem do pozbycia się głodu.

Możesz uznać za pomocne zapisanie kilku z nich na karcie indeksowej, a może nawet pocięcie karty na rozmiar wizytówki, aby mieć ją w portfelu. Wybierz 2-5 z powyższych umiejętności radzenia sobie, które wydają ci się pomocne w danej chwili, gdy pojawia się głód picia. Pomocne może być również prowadzenie dziennika, kiedy pojawia się chęć napicia się, abyś wiedział, które narzędzia mogą być skuteczne i od jakich sytuacji powinieneś się trzymać z daleka.

Jeśli głód jest silny i/lub nawróciłeś, lub masz obecnie trudny okres, porozmawiaj z lekarzem; obecnie na rynku jest kilka leków, które mogą pomóc w zmniejszeniu intensywności tych uczuć.