15 rzeczy, których nauczysz się w pierwszym miesiącu trzeźwości

21 lutego 2022

Te wczesne dni trzeźwości mogą być dość wymagające. Wciąż pamiętam je wyraźnie, jak boleśnie ściskałem kciuki za każdy dzień. Czas od powrotu do domu z pracy do czasu, kiedy wracałem do pracy, był najtrudniejszą częścią dnia. Poziom mojego niepokoju sięgał zenitu. Cały czas chciało mi się pić. Nie mogłam racjonalnie myśleć i byłam bardzo nerwowa.

Mimo to, przeforsowałem się i po pierwszym tygodniu łagodnego odstawienia alkoholu*, mgła zaczęła się podnosić, a ja zacząłem czuć się lepiej. Dużo, dużo lepiej.

Pierwszy miesiąc trzeźwości jest często wypełniony wieloma zmianami, niektórymi bardzo przyjemnymi, a niektórymi nie bardzo. Dobra wiadomość jest taka, że jest coraz lepiej i naprawdę zaczynasz dostrzegać wszystkie pozytywne aspekty odstawienia alkoholu! Najbardziej pomogło mi częstsze skupianie się na tych wszystkich pozytywnych zmianach i stopniowo moje życie zaczęło się układać. Znalazłem wiele wsparcia, uczęszczałem na spotkania i zacząłem uczyć się, jak żyć w trzeźwości.

Było wiele rzeczy, których nauczyłem się na samym początku. Ponieważ już nie piłem, byłem w stanie zauważyć więcej rzeczy dotyczących mojego zachowania, wzorców i otaczającego mnie świata. Myślę, że to, co naprawdę się wyróżniało, to fakt, że piłem o wiele częściej i w większych ilościach, niż myślałem. To było spore odkrycie, ponieważ przez długi czas myślałem, że piję tak samo jak wszyscy wokół mnie. Kolejnym było to, że zauważyłem, iż większość ludzi wstaje w sobotę rano i robi różne rzeczy, zamiast spać do późnego popołudnia! Ha!

Oczywiście im dłużej byłem trzeźwy, tym jaśniejsze stawały się rzeczy i uczyłem się coraz więcej. Więc oto moja lista rzeczy, których nauczyłem się we wczesnej trzeźwości. Mam nadzieję, że pomogą ci one również w twojej podróży do trzeźwości.

15 rzeczy, których nauczysz się w pierwszym miesiącu bez alkoholu

1. Naprawdę miło jest obudzić się bez kaca.

2. Alkohol nie jest Twoim najlepszym przyjacielem, ale najgorszym wrogiem.

3. Złe dni się zdarzają, tak samo jak dobre. To jest część życia.

4. Robienie czegoś po raz pierwszy bez picia jest najtrudniejsze.

5. Chodzenie na imprezy, które będą obejmować picie, może być na początku dość trudne.

6. Izolowanie się jest pewną pułapką i możliwym bodźcem do powrotu do nałogu.

7. To niesamowite, o ile bardziej produktywny możesz być, kiedy nie masz kaca.

8. To nie jest niczyja sprawa, dlaczego rzucasz picie.

9. Życie bez alkoholu zdecydowanie nie jest tak straszne, jak mógłbyś sobie wyobrażać.

10. Niepicie jest często trudniejsze niż myślisz.

11. To naprawdę nie jest najgorsza rzecz, jaka może Ci się przytrafić.

12. Praktycznie wszystko wokół ciebie może być wyzwalaczem picia.

13. Pragnienie alkoholu może być dość przytłaczające.

14. Nie jesteś jedyną osobą na świecie, która nie pije.

15. Jesteś o wiele silniejszy niż myślisz.

Bez względu na to jak wytrzeźwiejesz, lub jaki program zastosujesz, jeśli w ogóle, dbaj o siebie. Przez jakiś czas źle się czułeś i może minąć trochę czasu, zanim poczujesz się lepiej. Jednakże, jeśli nadal pozostać trzeźwy, zaczniesz widzieć zmiany w swoim życiu! Nie tylko będziesz lepiej spał i czuł się lepiej, ale także będziesz miał zupełnie nowe spojrzenie na swoją przyszłość! Więc idź naprzód i nie oglądaj się za siebie!

Ważna uwaga: Jeśli zdecydujesz się rozpocząć drogę do wyzdrowienia i jeśli pijesz duże ilości alkoholu od dłuższego czasu, najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się z lekarzem lub zgłosisz się do ośrodka odwykowego albo lokalnego szpitala. Nie próbuj nagle przestać pić - odstawienie alkoholu może być śmiertelne. Jeśli zaczniesz doświadczać poważnych objawów odstawienia (ataki paniki, szybkie bicie serca, silny niepokój, wstrząsy), powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej. Stan ten może potencjalnie pogorszyć się do Delirium Tremens