Rok, który spędziłem na odwyku

27 marca 2022

Rok to bardzo długo jak na pobyt na odwyku, ale właśnie to robiłem w zeszłym roku. Moja walka z uzależnieniem od alkoholu (Alcohol Use Disorder - AUD) osiągnęła swój szczyt i stała się prawdziwą wojną.

Dlaczego tak trudno jest zachować trzeźwość? Robiłem to już wcześniej, ale odkąd kilka lat temu powróciłem do nałogu, z trudem udawało mi się wytrwać w trzeźwości przez dłuższy czas. Moje picie, choć trwało tylko tydzień lub dwa, stało się zupełnie nie do opanowania. Po prostu piłem i mdlałem. Nie było w tym żadnej przyjemności, poza możliwością całkowitego odcięcia się od życia.

Mówi się, że ta choroba postępuje nawet wtedy, gdy się nie pije. Zawsze traktowałem to z przymrużeniem oka - to znaczy, naprawdę? Jak to możliwe? Ale teraz, dzięki własnemu doświadczeniu, rozumiem to, byłem tam - choroba nie tylko postępuje, ale też się pogarsza. Nigdy wcześniej nie piłam tak dużych ilości i w tak krótkim czasie. Teraz stałem się osobą pijącą w dużych ilościach.

Jeśli zmagasz się z tą chorobą, być może zauważyłeś już postępy w swoim piciu. Pamiętam, jak sam to zauważyłem - wychodziłem częściej, zostawałem dłużej, piłem znacznie więcej niż inni, a i tak mogłem pić więcej.

Photo by Stan Swinnen on Pexels.com

Wcześniej byłem trzeźwy przez prawie 9 lat i życie układało mi się bardzo dobrze. Potem przeżyłem bardzo trudny, pełen konfliktów rozwód, załamałem się i wróciłem do nałogu. To, o czym początkowo myślałam, że będzie jednym dniem picia, przerodziło się w wiele kolejnych. Od kilku lat staram się wytrwać w trzeźwości, ale moja choroba rozwinęła się tak, że nie jestem już w stanie samodzielnie rzucić picia - muszę udać się do szpitala, na detoks lub odwyk.

Pójście na odwyk było dla mnie bardzo przerażające. Samo słowo "odwyk" jest obarczone ogromnym piętnem, a pomysł wyjazdu na odwyk był równie (jeśli nie bardziej) przytłaczający. Wyjazd na odwyk oznaczał opuszczenie domowego zacisza i wszystkiego, co znałem, aby wytrzeźwieć. Oznaczało poproszenie o pomoc. Przede wszystkim oznaczało to zmianę - zmianę nawyków, zachowań, może nawet hobby i grupy przyjaciół. Ale jak wszyscy wiemy, zmiany mogą być dobre, a pójście na odwyk okazało się dla mnie najlepszą decyzją.

Niestety, na początku nie udało mi się zachować trzeźwości. Po powrocie do domu prawdziwe życie dawało mi w twarz i znowu piłem. Wracałem i w ten sposób prawie cały rok spędziłem na odwyku. Mimo to ostatni rok był dla mnie najbardziej otwierającą oczy podróżą. Dowiedziałem się czegoś o sobie, zacząłem podnosić poczucie własnej wartości, grzebać w traumie i przeszłości, która przez lata trzymała mnie w niewoli. Poznałam wspaniałych ludzi i nawiązałam wiele bliskich więzi.

Pójście na odwyk przynosi wiele korzyści, zwłaszcza że samodzielne rzucanie picia może być niebezpieczne. Odstawienie alkoholu może powodować skrajne i bolesne skutki, takie jak gwałtowne skoki ciśnienia krwi, bezsenność, drgawki, ataki paniki, halucynacje, a nawet śmierć. Jednak odwyk może uratować Ci życie, oferując nadzorowany medycznie detoks przed rozpoczęciem programu stacjonarnego.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Może też przywrócić Ci życie. Odwyk nie tylko uratował mi życie, ale pozwolił mi je odzyskać i odzyskać nad nim kontrolę. Życie w stanie odurzenia to nie jest życie i wiem o tym z pierwszej ręki. Odwyk nauczył mnie, jak znów żyć na trzeźwo i czuć się z tym komfortowo. Nauczyłem się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach bez koca alkoholowego. Nauczyłem się wyznaczać sobie cele i je osiągać. Dowiedziałem się, jak prowadzić zdrowy i szczęśliwy tryb życia oraz jak wprowadzać pozytywne zmiany w moim życiu.

Odwyk pomógł mi też poznać samego siebie. Życie w trzeźwości oznacza lepsze poznanie tego, kim naprawdę jestem i kim jestem w oderwaniu od uzależnienia. Uzależnienie mnie nie definiuje, a podczas programu odwykowego zacząłem odkrywać, od czego to wszystko się zaczęło. Zrozumiałem, co spowodowało, że zacząłem znowu używać narkotyków, kontynuowałem ich używanie i dowiedziałem się, gdzie po drodze popełniłem błędy.

Teraz muszę stosować w życiu codziennym wszystko to, czego się nauczyłem, i pracuję nad tym, bo nigdy się nie poddaję! Mam nadzieję, że jeśli masz problemy dziś lub kiedykolwiek, też się nie poddasz. Trzeźwość to niesamowita podróż do nowego życia na odwyku, które jest pełne nieskończonych możliwości!


Odwaga Trzeźwości jest dostępna na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Oceń to:

Podziel się trzeźwą odwagą!

 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Tumblr (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
 • Więcej
 • Kliknij, aby udostępnić na Skype (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić w serwisie Pocket (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby wysłać to do znajomego (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Lubię to:

Like Loading...

Related