10 podstaw trzeźwości, które pozwolą Ci zacząć

9 lutego 2022

Patrzysz na tę stronę, co oznacza, że chcesz rzucić palenie. To jest dobra wiadomość!

Już dziś możesz rozpocząć swoją podróż ku lepszemu życiu!

Uzyskanie trzeźwości jest niesamowite, życie zmienia proces, że czasami może czuć się prawie niemożliwe. Nie jest. Jeśli jesteś gotowy, aby przestać pić, i jesteś gotowy, aby uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz, i uczynić swój powrót do zdrowia priorytetem, ty też możesz wyzdrowieć z zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD).

Oto moja lista 10 podstawowych zasad, które pomogą ci we wczesnej trzeźwości i pozwolą ci skupić się na tym, co ważne w tych pierwszych miesiącach!

1. Przez pierwsze kilka tygodni trzeźwości, twoim jedynym celem każdego dnia jest przetrwanie bez picia. To wszystko! Nie naprawianie całego swojego życia, nie zastanawianie się nad przyszłością, po prostu nie picie przez następne 24 godziny na raz.

2. Pamiętaj, że nie rezygnujesz z dobrego przyjaciela, który dobrze cię traktował. Zamiast tego pozbywasz się wroga, a zyskujesz nowe, lepsze, zdrowsze i szczęśliwsze życie.

3. Jeśli możesz i chcesz, poszukaj leczenia szpitalnego/ ambulatoryjnego. Rozejrzyj się za rozpoczęciem terapii. Zazwyczaj każde uzależnienie jest objawem innych problemów leżących u jego podstaw. Łatwiej będzie ci rzucić palenie, jeśli uda ci się dotrzeć do źródła problemu.

4. Nie oceniaj źle swojej kontroli nad uzależnieniem. Każdemu w pewnym momencie się to zdarza. Trzymaj się z dala od miejsc, w których alkohol jest głównym wydarzeniem! Nie masz żadnego interesu w byciu w barze, jeśli próbujesz przestać pić. Nie dodawaj tego rodzaju stresu do swojej nowo odnalezionej trzeźwości.

5. Bądź zajęty, szczególnie w pierwszych kilku miesiącach trzeźwości. Utrzymanie trzeźwości jest wystarczająco trudne, ale zajęcie pomoże ci uniknąć obsesji na punkcie niepicia i/lub tego, co zamierzasz zrobić z resztą swojego życia. Ćwicz przebywanie w chwili obecnej.

6. Nie myl entuzjazmu do zmiany z rzeczywistym działaniem. Tylko działanie może przynieść rzeczywistą zmianę. Oznacza to, że trzeźwienie będzie wymagało trochę pracy i dostosowania się do rutyny twojego życia.

7. Dotrzyj do innych osób na odwyku. Znajdź spotkania, blogi, podcasty i poszukaj zasobów online. Zobacz link na górze tej strony, aby znaleźć wsparcie.

8. Jeśli to możliwe, usuń z życia toksyczne związki. Dotyczy to rodziny, przyjaciół i związków romantycznych. Jeśli nadal będziesz spotykać się z tymi samymi ludźmi, będziesz nadal robić te same rzeczy.

9. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za własną trzeźwość. Nikt nie może cię do tego zmusić! Jest tam wiele wsparcia, ale to ty musisz wykonać pracę.

10. Wyjdź poza użalanie się nad sobą. Użalanie się nad sobą nic nie da. Posiadanie uzależnienia nie jest końcem świata! Tak samo jak niepicie! Będzie OK!

UWAGA: Jeśli zdecydujesz się rozpocząć drogę do trzeźwości bez pomocy, należy pamiętać, że jeśli zaczniesz doświadczać poważnych objawów odstawienia (ataki paniki, silny niepokój, wstrząsy, szybkie bicie serca) trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Odstawienie alkoholu w niektórych przypadkach może spowodować śmierć.