12 oznak, że nastolatek zażywa narkotyki

21 sierpnia 2022

Dla tych, którzy są rodzicami nastolatka, te młode lata przynoszą ogromny wzrost - i mogą przynieść ogromne wyzwania. Dla młodej osoby poruszanie się po fizycznych, umysłowych i społecznych zmianach w tym okresie rozwoju może być obarczone ogromnymi przeszkodami i niezdecydowaniem. Być może najpoważniejszą z tych przeszkód jest pojawienie się presji ze strony rówieśników.

Czy to w szkole, czy w różnych sytuacjach towarzyskich lub za pośrednictwem mediów społecznościowych, presja rówieśników na zażywanie narkotyków może być przytłaczająca - i może być postrzegana jako forma ulgi lub ucieczki od presji szkoły, przyjaźni i życia domowego. Ponieważ ciało i mózg nastolatka są nadal w fazie rozwoju, zażywanie narkotyków może zaburzyć rozwój fizyczny, psychiczny i umysłowy, a zaburzenia te mogą mieć długotrwałe skutki w dorosłym życiu.

Jako rodzic ważne jest, aby zrozumieć i uznać potencjalne oznaki, które towarzyszą zażywaniu narkotyków przez nastolatka. Znajomość tych oznak i przyjęcie proaktywnego podejścia, gdy staną się one widoczne, może zapewnić najlepsze rezultaty dla nastolatka. Poniżej przedstawiono listę dwunastu oznak, że nastolatek używa lub może używać narkotyków.

Używanie kadzideł oraz nadmierna ilość perfum i dezodorantów

Bez względu na rodzaj używanej substancji, substancje te często wydzielają niepowtarzalne zapachy lub aromaty. Aby ukryć zapach dymu lub inne zapachy związane z zażywaniem narkotyków, nastolatek może palić kadzidła, używać nadmiernej ilości wody kolońskiej lub perfum albo spryskiwać swój pokój płynem do płukania, Lysolem lub innymi formami dezodorantów, aby ukryć swoją aktywność. Jest to kolejny poważny znak, że nastolatek zażywa narkotyki.

Używanie miętówek i płynów do płukania ust

Substancje nie tylko wydzielają specyficzne zapachy, ale można je również silnie wyczuć w oddechu nastolatka - zwłaszcza jeśli pił on alkohol. Jeśli nastolatki piją alkohol lub używają innych substancji, których zapach można wyczuć w ich oddechu, mogą używać miętówek lub często płukać usta płynem do płukania, aby zamaskować zapach.

Używanie kropli do oczu

Niektóre narkotyki, jak na przykład marihuana i heroina, mogą powodować przekrwione oczy lub rozszerzone źrenice. W próbie ukrycia ich stosowania tych narkotyków, nastolatki mogą mieć krople do oczu regularnie w ich posiadaniu.

Brak pieniędzy w torebce lub portfelu

Jednym z najbardziej charakterystycznych znaków, że nastolatek zażywa narkotyki, jest brak pieniędzy lub nawet kart kredytowych w portfelu lub torebce. Niezależnie od tego, czy nastolatek jest zatrudniony, czy nie, zdobycie narkotyków może kosztować znaczną ilość pieniędzy. Jeśli nastolatek nie ma funduszy, pierwszym miejscem, do którego często zagląda, jest sypialnia, portfel lub torebka.

Zmiany w nawykach żywieniowych

Jeśli Twój nastolatek używa narkotyków, może to spowodować znaczące zmiany w ich wyglądzie. Jednym z największych znaków, że nastolatek zażywa narkotyki jest zauważalna i znaczna utrata wagi w stosunkowo krótkim czasie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nastolatek używa leków stymulujących, które upośledzają jego apetyt.

Parafki

Wraz ze wzrostem ilości zażywanych narkotyków można zauważyć w sypialni nastolatka lub przy nim przedmioty, które wydają się nie na miejscu i występują w znacznych ilościach. Jeśli zauważysz w pokoju dziecka pewne przedmioty, takie jak torebki, folie, papiery do walcowania, puste butelki lub fajki, może to być jedna z oznak, że nastolatek używa narkotyków.

Tajemnica

Okres nastoletni charakteryzuje się zwiększonym poczuciem niezależności i buntu. Jest to do pewnego stopnia normalne zachowanie, ale jeśli nastolatek ukrywa swoje działania lub jest wyjątkowo defensywny w kwestii tego, gdzie chodzi i z kim się zadaje, może to świadczyć o zażywaniu i działaniu narkotyków.

Ich pokój staje się "poza granicami"

Często, jeśli nastolatki używają narkotyków i/lub alkoholu w domu, mogą założyć blokadę na swoje drzwi lub mogą mieć tajne miejsca do ukrywania swojego zapasu. Mogą też spędzać więcej czasu samotnie w swoim pokoju.

Zwiększone kłopoty z prawem

Jeśli Twoje dziecko zaczyna mieć problemy z egzekwowaniem prawa lub jest aresztowane za przestępstwa takie jak kradzież w sklepie, kradzież i złamanie godziny policyjnej, mogą to być silne oznaki, że używanie narkotyków może mieć miejsce.

Co robić, jeśli nastolatek zażywa narkotyki?

W przypadku zauważenia oznak, że nastolatek zażywa narkotyki, bardzo ważne jest, aby pomyśleć, zanim podejmie się działanie. Zanim porozmawiasz z nastolatkiem o swoich obawach, musisz pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim nie chcesz panikować ani przesadnie reagować. Najgorsze, co można zrobić, to stracić kontrolę nad sytuacją. Ważne jest, aby być tak spokojnym, jak to tylko możliwe i spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko bierze narkotyki i jak duży jest to problem.

Po drugie, ważne jest, aby nie obwiniać się za sytuację nastolatka. To całkowicie normalne, że czujesz, że być może zawiodłeś swoje dziecko lub zaczynasz się bić, ale to nie jest zdrowy czas, aby skupić swoją energię i emocje w destrukcyjny sposób na swoim rodzicielstwie. Korzystne jest, aby porozmawiać z innymi rodzicami, którzy przeszli przez podobne doświadczenia z własnymi dziećmi, jak również specjalista uzależnień, który jest dobrze zorientowany w kwestiach nadużywania narkotyków w nastolatków i młodych dorosłych.

Kiedy nadejdzie czas rozmowy z nastolatkiem, wybierz miejsce, które jest bezpieczne i wygodne. Zamiast przyjmować postawę konfrontacyjną, spróbuj zadawać otwarte pytania i w pełni wysłuchać, co nastolatek ma do powiedzenia. Bardzo ważne jest, aby nie określać dziecka mianem "nieudacznika", ponieważ może to spowodować dalszą erozję linii komunikacyjnej. Choć może się to wydawać trudne, spróbuj znaleźć sposób, aby wczuć się w sytuację nastolatka i przekazać mu informację zwrotną. Choć może się tak nie wydawać, dziecko musi usłyszeć, że go nie opuszczasz i jesteś gotów pomóc mu w tym trudnym okresie.

Posiadanie planu działania ma zasadnicze znaczenie w pomaganiu nastolatkowi w pokonywaniu uzależnienia od substancji. Choć mamy nadzieję, że dziecko będzie otwarte na naszą troskę i ofertę pomocy, może się ono zdenerwować, bronić i może całkowicie zamknąć się w sobie i odejść od nas. W takim przypadku szukanie profesjonalnej pomocy i odpowiednich metod leczenia musi być częścią ogólnego planu gry. Niezależnie od wyzwania, musisz być przygotowany, praktyczny i przede wszystkim gotowy do działania.