Chęć spróbowania czegoś innego

28 lutego 2022

Często, we wczesnej trzeźwości życie może wydawać się nudne, monotonne i absolutnie blah czasami. Wydaje się, że alkohol miał potężny wpływ na tworzenie rzeczy, które były dla nas powierzchownie ekscytujące. Czasami alkohol dawał nam ożywcze uczucie nagrody za to, że żyliśmy tym super ciężkim życiem. Wielu z nas miało romantyczne myśli o wspaniałych dniach picia i o tym, że wszystko było takie spontaniczne i ekscytujące, kiedy piliśmy. Kiedy picie przestanie być częścią życia, może minąć trochę czasu, zanim przyjemne zajęcia przyniosą ten sam radosny efekt.

To może być jedna z najtrudniejszych części zmian w trzeźwości. W rzeczywistości było to dla mnie tak trudne, że trzymałem się tego przez wiele lat!

Niestety, moja potrzeba powrotu do szukania wrażeń i ucieczki często prowadziła mnie z powrotem do picia. Próbowałem przesiadywać w barach, chodzić na imprezy i inne wydarzenia związane z piciem i nie pić. Okazało się to niezwykle trudne, ponieważ pragnienia są bólem fizycznym i brutalnym dla psychiki. Jednak to było właśnie to, czego potrzebowałem, aby w końcu zdać sobie sprawę, że nie mogę dłużej być częścią tego stylu życia, jeśli chcę być trzeźwy. Kiedy w końcu zdecydowałem, że to już koniec i odchodzę, musiałem pogodzić się z końcem tego stylu życia.

Wyzdrowienie nie oznacza końca zabawy, przygody czy poszukiwania wrażeń, ale wymaga więcej wysiłku, by włączyć niepicie do tych czynności, zwłaszcza że jesteśmy tak przyzwyczajeni do robienia wszystkiego po pijanemu. Oznacza to również robienie nowych rzeczy, wychodzenie ze strefy komfortu i otwieranie drzwi do chęci spróbowania czegoś innego!

Na początku musiałem po prostu przestać i nie brać w tym udziału. To oznaczało, że imprezy, bary, koncerty, festiwale wina, degustacje piwa i takie tam, odpadały

! Potem musiałem zacząć integrować działania, w których picie nie było główną atrakcją.

Zacząłem chodzić do muzeów i galerii sztuki oraz odwiedzać miejsca, w których nigdy nie byłem. Oglądałem też dużo telewizji edukacyjnej, takiej jak Discovery Channel i Science Channel; to otworzyło przede mną zupełnie nowy świat wiedzy.

Odkryłem również, że bycie częścią programu 12 kroków pozwoliło mi na spotkania towarzyskie z innymi trzeźwymi ludźmi. Większość grup organizuje liczne imprezy, takie jak wieczory filmowe, pikniki i tańce. Kiedy spotkasz innych trzeźwych ludzi, będziesz mógł czerpać od nich jeszcze więcej pomysłów! Jeśli jesteś zainteresowany staniem się częścią programu 12 kroków, odwiedź ich stronę internetową i poszukaj spotkań i wydarzeń w Twojej okolicy.

Inną opcją może być uczęszczanie na zajęcia fitness lub malowanie. Istnieją również działania, które można spróbować jak Photo a Day wyzwania. Wiem, wiem... wszystkie te rzeczy mogą wydawać się trochę nudne lub nieco zastraszające, ale kiedy zaczniesz robić kilka rzeczy, przekonasz się, że ekscytacja powróci i będziesz znajdować nowe zainteresowania, które nie wiążą się z piciem!

Uwierz mi, przyjemne zajęcia znów będą miały ekscytujący efekt, a może nawet będą bardziej ekscytujące, ponieważ entuzjazm będzie całkowicie naturalny! Pamiętam mój pierwszy koncert na trzeźwo i to było niesamowite. Miałem wybuch i to było jeszcze bardziej ekscytujące niż sobie wyobrażałem.

Proces integracji tych niepijących działań w trzeźwości może zająć trochę czasu i praktyki, a ostatecznie możesz czuć się wystarczająco komfortowo z pójściem na imprezę, lub do baru na specjalną okazję, lub na koncert! Ale daj sobie najlepszą szansę na utrzymanie trzeźwości poprzez chęć spróbowania nowych rzeczy, które nie obejmują picia!

Jakie trzeźwe zajęcia sprawiają Ci przyjemność?