Wiedza o tym, jak wyznaczać granice jako narzędzie do odzyskiwania zdrowia

5 listopada 2022

Kiedyś miałem straszne granice. W rzeczywistości nigdy nie wiedziałem, co to jest "granica", dopóki nie wytrzeźwiałem. Z pewnością nie wiedziałem, że jestem odpowiedzialny za swoje własne granice.
Moja samoocena była tak bardzo związana z tym, co inni ludzie o mnie myśleli, że po prostu wiązałam się w węzły próbując ich zadowolić.

Jeśli też jesteś alkoholikiem lub uzależnionym, wiem, że wiesz, o czym mówię.
Niska samoocena jest częścią uzależnienia; to jeden z motorów napędzających uzależnienie.
To wszystko są umiejętności życiowe, których każdy uzależniony i alkoholik musi się nauczyć, jeśli chce pozostać trzeźwy. W przeciwnym razie jest to po prostu zbyt stresujące.

Wyznaczanie granic i limitów nie tylko zapewnia ci bezpieczeństwo, ale także tworzy środowisko, w którym możesz się rozwijać i kwitnąć.

Aby rozpocząć ustalanie granic najważniejszą rzeczą do nauczenia się jest jak powiedzieć "Nie".
Nauka mówienia "nie" jest wyzwaniem dla większości ludzi.
Ale jeśli mówimy "tak", kiedy tak naprawdę mamy na myśli "nie", pakujemy się w różnego rodzaju kłopoty (wiem, że wiesz, o czym mówię).
To po prostu sprawia, że czujemy się niekomfortowo, a jeśli czujemy się niekomfortowo przez wystarczająco długi czas, będziemy pić lub używać ponownie.


Musiałam więc nauczyć się mówić 'Nie'.
Moje "Tak" musiało oznaczać "Tak", a moje "Nie" musiało oznaczać "Nie".
Łatwiejsze niż się wydaje.
Pierwszą rzeczą, jakiej się nauczyłem, było to, że to, co sam o sobie myślę, jest w rzeczywistości o wiele ważniejsze niż to, co myślą o mnie inni ludzie.
Musiałam więc nauczyć się mówić 'Nie', bo kiedy mówiłam 'Tak' i nie miałam tego na myśli, mniej siebie lubiłam. Stałam się niewygodna we własnej skórze, a to niebezpieczne miejsce dla alkoholika.Musiałam wziąć głęboki oddech i powiedzieć 'Nie, dziękuję'.
Kiedy to zrobiłam, nauczyłam się, że twoje uczucia były twoją odpowiedzialnością, a moje uczucia były moje.
Jeśli zdenerwowało cię moje 'Nie', to dopóki mówiłam to grzecznie, to jak się z tym czułeś, nie zależało ode mnie.

To zrewolucjonizowało moje życie.
Zyskałem bardzo potrzebną uczciwość w moim życiu i zacząłem bardziej siebie lubić.
Te rzeczy są ogromne dla alkoholików i uzależnionych.

Praktykowanie tych nowych zachowań może być na początku naprawdę przerażające. To jest w porządku, to normalne. Ale tylko dzięki praktyce te rzeczy staną się łatwiejsze. Odkryłem, że na dłuższą metę o wiele łatwiej jest zmierzyć się ze strachem i powiedzieć "nie" z góry, niż zgodzić się na coś i żyć ze strachem i wstydem, jaki wywołała moja nieuczciwość.

Te narzędzia regeneracji są kluczami do wolności. Podejmując te drobne kroki i praktykując nowe zachowania, przekonamy się, że życie staje się po prostu łatwiejsze do nawigowania.

Zacznij więc od ustalenia granic już dziś. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz, przyznaj, że się boisz, ale posłuchaj, jaka jest twoja prawda w tej sytuacji. Trzymaj się tej prawdy i zwróć uwagę na to, jak się czujesz po ustaleniu granicy z kimś. Moje przypuszczenie jest takie, że poczujesz się o wiele lepiej ze sobą niż wtedy, gdy powiedziałeś coś, czego nie miałeś na myśli.

A potem może od tego jednego działania zaczniesz lubić siebie tylko trochę bardziej.
A o to właśnie chodzi w zdrowieniu.

Veronica Valli jest autorką książki "Why you drink and How to Stop: journey to freedom" dostępnej na Amazon, Barnes & Noble oraz iTunes. Jest odzyskanym alkoholem, terapeutą uzależnień i trenerem życia. Jej blog to: http://veronicavalli.com. Jej książkę można kupić na Amazon.com, BarnesandNoble.com oraz na Itunes.