CVS tworzy historię, stając się pierwszą apteką, która udostępnia Naloxone bez recepty

25 września 2022

San Fransisco - apteka CVS staje się pierwszą apteką sieciową w Kalifornii, która będzie zaopatrywać, sprzedawać i dostarczać Naloxone bez recepty.

Nalokson jest ratującym życie lekiem odwracającym przedawkowanie opiatów. Ponad 50 aptek CVS udostępnia ten lek. Lek może być używany przez przyjaciół i członków rodzin osób uzależnionych od opiatów, którzy mają tylko minuty lub sekundy, aby zapobiec śmierci bliskiej osoby z powodu przedawkowania opiatów.

Organizacja Drug Policy Alliance bardzo publicznie pochwaliła i pochwaliła decyzję podjętą przez CVS.

"Ten nowy program jest bezpośrednim wynikiem przejścia ustawy AB 1535 Assemblymember Richarda Blooma, która była współsponsorowana przez Drug Policy Alliance i California Pharmacists Association. Ustawa została podpisana przez gubernatora Jerry'ego Browna w 2014 roku. Pełna lista aptek uczestniczących w programie znajduje się na stronie www.naloxoneCA.org."

[via - drugpolicy.org]

Wiele pochwał wynika z szybkości i skuteczności, z jaką ustawa ta została wprowadzona w życie.

"Fakt, że zaledwie rok temu ustawa została podpisana, a teraz dzisiaj widzimy sklepy CVS w całej Kalifornii, które zaczynają sprzedawać nalokson bez recepty, jest świadectwem tego, jak ciężko wielu, wielu ludzi pracowało za kulisami, aby to się stało tak szybko" - powiedziała Laura Thomas, zastępca dyrektora Kalifornii w Drug Policy Alliance. "Czasami może to zająć lata, aby prawa zostały w pełni wdrożone ze względu na niezliczone poziomy biurokracji, ale w przypadku naloksonu aptecznego, wszyscy pracowali razem od samego początku ze współpracą i ekscytacją, aby zrobić coś wielkiego dla kalifornijskich rodzin" - dodała.

Dla tych, którzy na co dzień mają do czynienia z uzależnieniami (zwłaszcza od opiatów), to bardzo ekscytujące, że takie przepisy są wprowadzane w życie w taki sposób. Mój ojciec jest ratownikiem medycznym w Filadelfii i przekazał mi informacje z pierwszej ręki na temat możliwości ratowania życia przez Naloxone. W rzeczywistości donosi on, że lek działa tak skutecznie, że wiele razy, gdy tylko lek zostanie podany, uzależnieni obudzą się i faktycznie będą źli, ponieważ natychmiast rozpocznie się odstawianie.

Wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania nadal rośnie w Ameryce. Każdego roku ponad 44 000 osób umiera z powodu przypadkowego przedawkowania narkotyków. To dwukrotnie więcej niż liczba przypadkowych przedawkowań w 1999 roku. Najwyraźniej częstotliwość używania i siła działania narkotyków wzrosły w stałym tempie.

Częściowo powodem wprowadzenia tego prawa jest to, że większość tych przypadkowych przedawkowań pochodzi z leków przeciwbólowych na receptę i bardziej ulicznych opiatów, takich jak heroina. Nalokson jest bardzo bezpiecznym i skutecznym antidotum na przedawkowanie opiatów.

Nalokson nie zastępuje prewencji ani długoterminowego powrotu do zdrowia. Jest to ostatnia deska ratunku, aby uratować życie tych, którzy umierają. Prawdziwą miarą sukcesu będzie edukacja i wysiłki polityczne mające na celu pomoc i leczenie uzależnionych, a nie ich więzienie.

RELATED: Jak amerykański system więziennictwa żeruje na narkomanach

Mimo to, łatwy dostęp do leku Naloxone jest gwarancją uratowania życia. Każde uratowane życie jest kolejną okazją do pokazania narkomanowi ścieżki powrotu do zdrowia, aby mógł on żyć treściwie i z sensem i, miejmy nadzieję, wykorzystać swoje doświadczenie do pomocy innym uzależnionym.

Apteka CVS jest pierwszą, która wprowadziła te przepisy w życie w Kalifornii. Miejmy nadzieję, że twórcy prawa w całym kraju wskoczą na pokład z takim zdroworozsądkowym ustawodawstwem.

"Czekaliśmy na ten dzień od lat" - powiedziała Denise Cullen, mama z Orange County, która straciła syna Jeffa z powodu przedawkowania heroiny. "Dziesiątki mam i ojców, którzy stracili dzieci z powodu przedawkowania, pracowało nad tym, aby ustawa o naloksonach w aptekach została uchwalona. Wiemy lepiej niż ktokolwiek inny, że dostęp do tego ważnego leku może być dosłownie różnicą między życiem a śmiercią dla naszych dzieci. Jest to niezwykle ważny dzień dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że wiele aptek sieciowych włączy się do akcji i udostępni nalokson jeszcze większej liczbie rodziców w całym stanie", powiedział Cullen.