Czym jest Różowa Chmura i jak wpływa na Twój powrót do zdrowia?

3 lutego 2022

Wiele osób cierpiących na uzależnienia są znane żyć w wysokiej skrajności, gdy są one za pomocą. Tendencja ta często utrzymuje się także po odzyskaniu czystości lub trzeźwości. Dlatego wiele osób we wczesnym okresie odwyku przechodzi przez fazę zwiększonego szczęścia i ekscytacji, która często wywołuje euforię na myśl o ich nowym życiu w odwyku. Ta faza powrotu do zdrowia jest często określana jako Różowa Chmura.

Różowa Chmura często dotyka nowych ludzi na odwyku, którzy doświadczają nadmiernie optymistycznego spojrzenia na swoje życie i sam odwyk. Wydaje się, że nic negatywnego ich nie dotyka i że noszą parę "różowych" okularów. Jednak wszyscy wiemy, że wczesny okres odwyku jest dość trudny i często stawia przed nami wiele wyzwań, jak również powoduje lawinę emocji, które czasami mogą być trudne do opanowania.

Po podjęciu decyzji o zaprzestaniu picia można się wiele o sobie dowiedzieć, a dobrą wiadomością jest to, że większość z nich jest pozytywna. Jednak dla wielu z nas życie spędzone w nałogu oznacza, że możemy nie mieć miejsca do życia, pracy, ani żadnych realnych środków, aby zapewnić sobie byt po rozpoczęciu odwyku. Dlatego ten dramatyczny kontrast poczucia, że wszystko jest po prostu "doskonałe" może być w tym czasie niebezpieczny. Uczucia te mogą się przejawiać jako mechanizm radzenia sobie, który ma chronić nowicjusza przed często surową rzeczywistością wczesnego zdrowienia.

Uczucie różowej chmury nie jest samo w sobie niepożądanym doświadczeniem; wręcz przeciwnie, jest całkiem przyjemne. Dla wielu osób na odwyku, to tak wielka ulga być wreszcie wolnym od destrukcyjnego cyklu uzależnienia, że nic nie wydaje się lepsze w tym czasie. Ponadto, po latach odrętwienia, emocje znów stają się żywe, a życie może wydawać się cudowne. To wszystko są emocje, które osoba na odwyku zasługuje, aby czuć i doświadczać ich tak długo, jak to możliwe. Obawiam się jednak, że może to wymknąć się spod kontroli - ludzie mogą stać się zbyt wysoko i stracić z oczu to, co jest ważne. Dana osoba może poczuć się tak pewnie, że zacznie popadać w samozadowolenie z powodu swojego powrotu do zdrowia. Istnieje również ryzyko, że kiedy emocje ustabilizują się, uczucie rozczarowania może być obezwładniające.

Chociaż bycie czystym i trzeźwym jest wyjątkowym osiągnięciem, ważne jest, aby trzymać się planu zdrowienia. Ludzie, którzy doświadczają okresu Różowej Chmury, czują się chwilowo wspaniale, ale istnieją niebezpieczeństwa związane z tą wszechogarniającą euforią, więc szczególnie ważne może być pozostanie w kontakcie z siecią wsparcia, kontynuowanie pracy nad procesem zdrowienia i bycie świadomym tych trzech punktów:

  • - Uczucia różowej chmury nie będą trwały wiecznie, a nagły powrót do rzeczywistości może być dość druzgocący.
  • - Nadmierna pewność siebie może spowodować samozadowolenie z powrotu do zdrowia, co z kolei może prowadzić do ryzyka nawrotu.
  • - Ignorowanie problemów życiowych w tym czasie nie sprawi, że one znikną, a jedynie wypłyną na powierzchnię później i będą wydawać się większe niż wcześniej.

Dla tych z nas, którzy doświadczyli zdrowienia z uzależnienia i nie doświadczyli Różowej Chmury, nie oznacza to, że robimy to źle, ani że nie jesteśmy wyjątkowo podekscytowani naszym nowym życiem. Oznacza to jedynie, że nasza podróż jest nieco inna. Dlatego kiedy widzimy nową osobę na etapie Różowej Chmury, możemy wspierać ją i zachęcać do postępów, dawać nadzieję i inspirację. Jednocześnie możemy być w dobrym miejscu, aby pomóc nowicjuszowi uważać na euforię Różowej Chmury, która może być krótkotrwała i bolesna, kiedy się skończy. Ważne jest, aby zachęcać nowo wytrzeźwiałą osobę do pozostania na dobrej drodze i pracy nad programem zdrowienia.

Ostatecznym problemem z Różową Chmurą nie jest wyjątkowy haj, który można doświadczyć na początku procesu, ale jest to ryzyko i upadek nie pozostając na torze z procesu, aby utrzymać trzeźwość. Wielkie przyjemności we wczesnym okresie zdrowienia są po to, aby cieszyć się nimi i pielęgnować je tak bardzo, jak to tylko możliwe, kiedy przestaniemy pić, pod warunkiem, że skupimy się również na samym procesie zdrowienia.