Otwórz swój umysł na wyzdrowienie

15 listopada 2022

W życiu wszyscy musimy dokonywać wyborów. Narkotyki i alkohol mogą pozbawić nas wolności wyboru. Zbyt wielu daje się wciągnąć w pustkę uzależnienia, a wolna wola zostaje zawładnięta przez obsesję używania. Niestety, niektórym nigdy się to nie uda. Dzieje się tak dlatego, że uzależnienie jest tak potężne, że bez pomocy prowadzi do samozniszczenia ciała i umysłu.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że uzależnienie ma charakter czysto fizyczny. Nie popełnij błędu, istnieje fizyczny element o uzależnieniu. Kiedy już jesteś uzależniony, twoje ciało będzie robiło rzeczy, które wymagają uwagi i często prowadzą do dalszego zażywania narkotyków. Ale sedno uzależnienia, powód, który za nim stoi wiele razy znajduje się w umyśle i co ważniejsze, w duchu.

Otwarcie umysłu

Kiedy podejmujesz decyzję o otwarciu swojego umysłu na nowy sposób życia, rozpoczyna się pewien proces. Zaczynasz zdobywać narzędzia, które pomogą ci przejść przez proces zdrowienia. W pomieszczeniach wielu programów 12 kroków nazywa się to "Zestawem narzędzi duchowych". Im więcej się uczymy i im więcej mamy narzędzi, tym lepiej bronimy się przed pierwszym narkotykiem czy napojem. Jednak, aby zdobyć takie narzędzia, trzeba mieć otwarty umysł i być gotowym do przyjęcia narzędzi, kiedy są one dawane.

Wielka Księga mówi bardzo bezpośrednio o byciu otwartym na wyzdrowienie i inne koncepcje duchowe.

"Najbardziej stanowczo chcemy powiedzieć, że każdy alkoholik zdolny do uczciwego zmierzenia się ze swoimi problemami w świetle naszego doświadczenia może wyzdrowieć, pod warunkiem, że nie zamknie się na wszelkie koncepcje duchowe. Może go pokonać jedynie postawa nietolerancji lub wojowniczego zaprzeczania. Stwierdzamy, że nikt nie musi mieć trudności z duchowością programu. Chęć, uczciwość i otwartość umysłu są podstawowymi elementami (naszego duchowego) uzdrowienia. Są one jednak nieodzowne".

- Wielka Księga, Dodatek II - "Doświadczenie duchowe".

Stwierdzamy, że często zdarza się, że osoby po raz pierwszy wchodzące na drogę zdrowienia mają trudności z tym prostym pojęciem. Nowi przybysze często mylą otwartość umysłu z konformizmem. Bycie otwartym umysłem nie oznacza akceptacji i wiary we wszystko, co się do nas mówi. Oznacza to po prostu dawanie szansy pomysłom, aż z czasem będziesz mógł zastanowić się nad wszystkimi informacjami, które ci przekazano i zdecydować, w co sam wierzysz.

Nie zapominaj, skąd pochodzisz

Po pewnym czasie osoba może zacząć czuć się tak, jakby dowiedziała się wszystkiego o zdrowieniu. Przestajemy słuchać. Jest to proces zamykania się umysłu. Sugestie mogą wydawać się bardziej jak polecenia, a rady bardziej jak ktoś mówiący nam, co mamy robić. Prawda jest taka, że jest to efekt uboczny utraty otwartości umysłu. Kiedy odcinamy się od innych pomysłów i sugestii, zaczynamy myśleć, że wiemy lepiej. Jest to niebezpieczne miejsce.

Łatwo jest nam myśleć, że "mamy to rozgryzione". To znowu jest sposób myślenia, który doprowadził niezliczoną ilość uzależnionych i alkoholików do nawrotu choroby. Zawsze jest więcej do nauczenia. Prawda jest taka, że nikt nigdy nie będzie miał wszystkiego pod kontrolą. Nawet po znalezieniu pewnej jasności, ważne jest, aby nadal mieć otwarty umysł na powrót do zdrowia. Jeśli nie jesteś otwarty, możesz stracić okazję, aby nauczyć się czegoś nowego, podzielić się nowym doświadczeniem lub poznać nową osobę, która może wpłynąć na twoje życie.

Znajomość różnic

Bardzo łatwo jest pomylić otwartość umysłu ze ślepą akceptacją. Konformizm może być bardzo przerażającą rzeczą dla uzależnionych i alkoholików. Nie generalizując, można powiedzieć, że wielu uzależnionych ma wielkie ego i uważa, że wie, jak najlepiej postępować. Widzimy, że jest to tak naprawdę forma strachu. Niemniej jednak, poznawanie idei, do których jesteśmy sceptycznie nastawieni, może być bardzo niewygodne.

Piękno w wyzdrowieniu polega na tym, że daje ono szansę na znalezienie tego, w co wierzysz dla siebie. Nie musisz naginać się do pomysłów innych ludzi. Różnica polega na tym, że osoba o otwartym umyśle prawdopodobnie wysłucha czyjegoś punktu widzenia. Może dać mu szansę. Może nawet znaleźć kilka rzeczy w odmiennym punkcie widzenia, z którymi się zgadza lub które przynajmniej rozumie. Ale to nie oznacza, że tracisz swoją własną tożsamość. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Im bardziej jesteś otwarty, tym bardziej jesteś w stanie dopuścić do siebie nowe pomysły i informacje. W tym momencie jesteś lepiej wyposażony, aby znaleźć to, w co wierzysz i co czyni cię szczęśliwym.