Żyjemy w ciągłym pośpiechu… Poruszamy się między pracą, domem, szkołą, przedszkolem. Żyjemy w świecie naszych nawyków. Wciąż o czymś myślimy, czegoś oczekujemy, mamy poczucie, że inni oczekują czegoś od nas… mamy poczucie presji czasu i obciążenia. Odkąd rano wstajemy gdzieś się spieszymy. Nie zauważamy tego, co dzieje się w danej chwili, co nas otacza. Stoimy na dworze… czy słyszymy, że w oddali słychać świergot ptaków? Jedziemy autem… czy zwracamy uwagę na to, że zakwitły drzewa? Czy widzimy żółte pola rzepaku? A może jesteśmy tak skoncentrowani na dotarciu do celu i tego co nas tam czeka, że rzeczywistość mijana za oknem jest poza naszym spostrzeganiem? Rozmawiamy z kimś… z partnerem, dzieckiem, współpracownikiem- czy słyszymy to co mówią? Czy uwaga „umyka” nam do naszych spraw, do tego co jeszcze trzeba zrobić, co nas czeka? Mamy tendencję do tego, by wybiegać w przyszłość, powracać do przeszłości, a to teraz- ucieka nam przez palce.

Jak wyjść z pośpiechu, jak znaleźć w naszych napiętych grafikach chwilę równowagi, jak złapać oddech, jak doświadczyć tego co dzieje się TERAZ?

Jedną z odpowiedzi na powyższe pytanie może być praktykowanie uważności. Uważność nazywana jest także z języka angielskiego mindfulness i najczęściej rozumiana jest jako zdolność do regulacji własnego zachowania poprzez nie podlegające ocenie skupienie uwagi na tym czego się doświadcza w danej chwili. Inaczej mówiąc, chodzi o kierowanie uwagi na konkretne doświadczanie mające miejsce w konkretnym momencie, bez zastanawiania się nad tym co to oznacza. Nie skupiamy się na tym co może się wydarzyć, nie powracamy do wydarzeń przeszłości, jesteśmy TU I TERAZ. Badania wskazują, że praktykowanie uważności pomaga w redukcji stresu, zmniejszeniu objawów depresji, lęku czy dolegliwości bólowych. Organizowane są kursy, gdzie można ćwiczyć technikę mindfulness pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Jednak proste elementy uważności może wprowadzić każdy sam:

  1. Zatrzymaj się. Usiądź lub stań. Poczuj swoje ciało, od stóp do głów. Nie osądzaj, kieruj uwagę na poszczególne części ciała i skup się na odczuwaniu. Następnie skieruj uwagę na zewnątrz. Może słyszysz jakieś dźwięki, może czujesz jakiś zapach. Doświadczaj…
  2. Oddychaj głęboko… W technikach uważnościowych zaleca się wykonanie przynajmniej 40 oddechów dziennie, gdzie cała uwaga skierowana jest właśnie na samym oddychaniu.

Nawet dzięki tak prostym ćwiczeniom jesteśmy w stanie na chwilę zakotwiczyć się w tym co jest obecnie, być w danym doświadczeniu na 100%. Poczuć siebie i po prostu być. Dzięki skupieniu się na tym czego doświadczamy możemy porzucić nasze oczekiwania i zaprzyjaźnić się z tym co jest. Wszyscy tego potrzebujemy!

Literatura:

 

  • Arend- Dziurdzikowska R. Bądź tu i teraz. Zwierciadło. 2013 13 kwietnia
  • Bear R. Mindfulness Training as a Clinical Intervention: A Conceptual and Empirical Review. Clinical Psychology: Science and Practice. 2003; 10(2); 125-143.
  • Jones P. Mindfulness Training: Can It Create Superheroes? Front Psychol. 2019 Mar 26;10:613
  • Hofmann SG, Sawyer AT, Witt AA, Oh D. The effect of mindfulness-based therapy on anxiety and depression: A meta-analytic review. J Consult Clin Psychol. 2010 Apr;78(2):169-83.
  • Ngamkham S, Holden JE, Smith EL. A Systematic Review: Mindfulness Intervention for Cancer-Related Pain. Asia Pac J Oncol Nurs. 2019 Apr-Jun;6(2):161-16.