11 lipca 2019

Często zadajemy sobie pytanie co możemy zrobić, aby być bardziej szczęśliwi. Chcielibyśmy wiedzieć jakie nasze działania przyniosą nam poczucie dobrostanu, satysfakcji i zadowolenia? Psychologia pozytywna ma dla nas wiele podpowiedzi. Zachęca do podejmowania różnego rodzaju pozytywnych aktywności, czyli takich, które zwiększają nasze poczucie dobrostanu. Mogą mieć one charakter intencjonalny, nawykowy lub reaktywny, jeśli są rozpatrywane jako kategorię zachowań zdrowotnych. Przedstawione poniżej modele ukazują intencjonalne możliwości wpływania na szczęście.

Kategoria: Bez kategorii

Czytaj dalej

6 lipca 2019

Żałoba rozumiana jako naturalna, przejściowa reakcja na utratę bliskiej osoby, w pewnym sensie jest doświadczeniem uniwersalnym – w sposób bardziej lub mniej oczekiwany dotyka niemal każdego z nas. Utrata kogoś bliskiego zawsze jednak zaskakuje – nawet wtedy, gdy mogliśmy się jej spodziewać. Stąd przebieg żałoby bywa bardzo różny i dynamiczny. Jak go przetrwać? O co zadbać? Co jest naturalne, a co powinno nas w przebiegu żałoby zaniepokoić?

Kategoria: Bez kategorii

Czytaj dalej

17 czerwca 2019

Skupienie się na TU i Teraz pomaga nam na byciu w kontakcie ze sobą i światem, pozwala odkryć, że w każdej chwili jest potencjał do spełnionego życia.

Kategoria: sztuka życia

Czytaj dalej
dziecko z rodzicami na tle zachodzącego słońca

15 kwietnia 2019

Internet pełny jest wskazówek, jak poradzić sobie z niepożądanym zachowaniem u dziecka, jak reagować, gdy dziecko jest niegrzeczne. Niewiele natomiast mówi się o wzmacnianiu poczucia własnej wartości dziecka i pożądanych przez nas zachowań, czyli o docenianiu i chwaleniu, które mogą odgrywać bardzo znaczącą rolę w wychowaniu i wspomaganiu prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka. Warto wiedzieć, jak skutecznie doceniać swoje dziecko, aby przynosiło to pożądane efekty.

Kategoria: poradnictwo rodzicielskie

Czytaj dalej

6 kwietnia 2019

Szczęście jest stanem pożądanym przez wszystkich lub prawie wszystkich ludzi. Składając sobie życzenia w znaczącej większości przypadków wymieniamy szczęście. Co zatem zrobić, aby to dobro stało się naszym udziałem? Jak zwiększyć poziom szczęścia w naszym życiu?

Kategoria: Bez kategorii

Czytaj dalej